Focus Hotel

Historia hotelu

 

Początki Hotelu

Witamy w hotelu, który funkcjonuje nieprzerwanie od ponad 120 lat. Tradycje hotelowe tego miejsca sięgają początków XIX wieku, kiedy przy trakcie wiodącym do Gdańska postawiono tu gospodę.

W obecnym kształcie hotel istnieje od 1896 roku. Wybudował go Emil Bernhard według projektu bydgoskiego architekta Józefa Święcickiego, w stylu określanym jako secesja bydgoska. Pierwsza nazwa hotelu brzmiała „Zum Adler", a wnętrza restauracyjne wzorowano na rozwiązaniach stosowanych ówcześnie w Niemczech.

W 1919 roku, po przejściu Bydgoszczy po I wojnie światowej pod polską władzę, hotel kupili za 1,25 ml marek niemieckich ziemianin i kupiec Stefan Majewicz oraz Władysław i Józef Kosiccy, a niemieckiego orła na szczycie budynku zastąpił polski.

Przedwojenna Świetność Hotelu "Pod Orłem"

W okresie 1920-1939 hotel i restauracja należały do najlepszych w mieście. Z dużą regularnością świętowano w salach Malinowej i Kolumnowej imprezy polityczne i samorządowe, odbywały się tu także  rauty oficerskie, bale charytatywne, występy artystyczne, spotkania zarządów i rad nadzorczych. Tutaj podejmowano bankietami marszałka Piłsudskiego, prezydenta Wojciechowskiego, generała Hallera i wielu innych znamienitych gości.

W okresie okupacji hitlerowskiej hotel na zasadzie zdobyczy wojennej został zajęty przez Niemców i funkcjonował pod nazwą „Danziger Hoff".

Okres Powojenny

Na początku 1945 roku hotel powrócił do rodziny Majewiczów, wkrótce jednak został znacjonalizowany i w 1952 roku przekazany przez państwo Przedsiębiorstwu Turystycznemu Orbis, które nim zarządzało do roku 1993. Hotel nadal gościł wiele znakomitości (m.in. Artura Rubinsztajna, Krzysztofa Pendereckiego, Daniela Olbrychskiego czy Jeremiego Przyborę) i dawał namiastkę kontaktów międzynarodowych w czasach praktycznego odcięcia Polski od świata.

W połowie grudnia 1993 roku w wyniku udanej reprywatyzacji hotel wrócił do spadkobierców prawowitych właścicieli. Jako kontynuację firmy „Majewicz & Co" powołano do jego prowadzenia Przedsiębiorstwo Hotelowe Majewicz spółkę z o.o. W kwietniu 2017 GK IMMOBILE S.A. polska grupa kapitałowa wywodząca się z Bydgoszczy, zakupiła 100% akcji w spółce. Prowadzenie obiektu przekazała swojej spółce zależnej – Focus Hotels S.A., dynamicznie rosnącej sieci hoteli w Polsce. Celem obu firm jest dalsze tworzenie wielkiej historii Hotelu Pod Orłem, poprzez łączenie klasycznego designu z nowoczesnymi standardami rynkowymi .